Gelişen teknolojiler sayesinde ticaret boyut değiştiriyor. Yeni pazarlama araçları sayesinde işletmelere, özellikle de üretim işletmelerine büyük kazanç imkanları doğuyor. Bu makalemizde Türkiye’de henüz tanınmayan “Marketplace Marketing” (Elektronik Pazaryeri Pazarlaması) kavramını ve uygulamalarını açıklayacağız. Üretim ölçeğiniz ne olursa olsun aracılar yerine nihai kullanıcıya ürünlerinizi sunabileceğiniz mekanizmaları tüm özellikleri ile açıklayacağız.
İngilizce “Marketplace” aslında hepimizin bildiği “Pazar yeri” anlamına geliyor. E-ticaretin bu alanında farklı üretici ve satıcılar aynı platformda toplanır, aynı pazarlama imkanlarına sahiptir, aynı depolama, sevkiyat ve iade koşullarına tabidir. Kısaca çok büyük üreticiler ve tanınan markalar küçük üreticiler ile aynı mekânda bulunurlar. Tüketiciler ise kuralların açık ve net olarak tanımlandığı ve işlemlerin güvenli olan bu platformlarda rahatlıkla alışveriş yaparlar.

Peki bu platformlarda nasıl ticaret yapılır?

Öncelikle platformlar ve çalışma biçimleri hakkında bilinmesi gerekenleri sıralayalım. Bu e-ticaret siteleri, uygulamalar ve diğer internet tabanlı mağazalar hukuki olarak Anonim Şirket olarak kurulurlar. En temelde sistem fiziksel hayattaki pazar yeri veya AVM sistemini elektronik ortama aktarılmış şekilde, sıkı kurallar ve düzenlemeler çerçevesinde çalışır.

Üreticiler/işletmeler tüm yasal belgeleri ile (elektronik katalogları, işletme kuruluşuna ait belgeler, marka tescilleri vb.) platformlara üyelik için başvururlar. Platform birimleri işletmenin kriterleri sağlaması durumunda üyelik sürecini başlatırlar. Bu süreç içerisinde işletmeden temel sözleşmeleri imzalaması ve zorunlu olduğu durumlarda gerekli API entegrasyonlarını yapmaları istenir. Üye işletmeden teslimat, iade ve garanti prosedürleri bu platformların kurallarına bağlı olarak yenilemesi istenir.

Ürünlerin teslimat ve iade süreleri bu platformlar için hayati düzeyde belirleyicidir. Rekabetin çok yüksek olduğu bu endüstride teslimat sürelerinin 12 saate kadar düşürüldüğü pratikler söz konusudur. Bu teslimat ve iade etkinliği ya işletmenin kendi alt yapısı sayesinde mümkündür ya da platformların önerdiği depolama ve satış sistemi sayesinde: Fulfillment.

Çoğu platform işletmelere “fulfillment” imkanı sağlamaktadır. Fulfillment ingilizcede “yerine getirme, uygulama” anlamına gelmektedir. Ancak e-ticaretteki karşılığı ürünlerinizin satışı ile ilgili tüm süreçlerin üçüncü bir şirket tarafından sağlanmasına karşılık gelmektedir.

İşte Marketplace Marketing’i klasik e-ticaretten ayıran nokta burasıdır.

Ürünlerinizi satışın yapıldığı platformun depolarına sevk edersiniz. Burada ürünlerinizin platforma uygun fotoğrafları çekilir ve gerekli paketlemeleri yapılır. Size ait kurumsal paketlerin kullanılabileceği gibi, platform markası altında da paketleme yapılabilmektedir. Ürününüz sipariş aldığında platform çalışanları gerekli barkodları yapıştırır ve kendi kargo servisi ile nihai kullanıcıya ulaştırırlar. Ürün teslim edildikten sonra ise iade süresi beklenir. Bu süre içerisinde iade gerçekleşir ise platform ürünü geri alır ve satışa hazır bir biçime getirerek yeni paketlemesini yapar ve muhafaza alanına iletir. Herhangi bir iade gerçekleşmez ise bu süreyi takip eden 7 iş günü içerisinde platform komisyonunu kestikten sonra ürün bedelini ilgili işletmenin hesaplarına aktarır.

Yeni Nesil Toptan Satış

Yukarıda kaba hatları ile çizdiğimiz iş akış şeması ilk bakışta basit bir ticari akış olarak gözükebilir. Pek çok platformun günlük ziyaretçi sayısı en az 1 milyon kullanıcıdır. Güçlü ve güvenilir platformlarda bu sayı 3 milyona kadar çıkmaktadır. 2019 yılında Rusya merkezli “Wildberries” şirketinin ortalama günlük ziyaretçi sayısı 3,4 milyon kişi olmuştur ve her 1 saniyede 16 sipariş alınmaktadır.

Bu sistem orta büyüklükteki üretim işletmeleri için yeni ve daha kazançlı bir satış mecrası yaratmaktadır. Geleneksel toptan ticaretin risklerini ve sürdürülebilirlik sorunlarını ortadan kaldıran “Marketplace Marketing”, farklı ülkelerde pazarlama ve dağıtım gibi problemli hususları da kolayca çözme imkanı sağlamaktadır.

İŞTEŞ, 11 ülkede bu sistemi nihai kullanıcıya uygun üretim yapan ve gerekli sertifikalara sahip her Türkiyeli işletme için erişilebilir kılmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.