Akademik kadromuz ile en başarılı ve sonuç alıcı araştırmaları yaparız!

Bilimsel bilgi her operasyonun temelini oluşturur ve İşteş Danışmanlık faaliyetleri somut, doğrulanabilir ve detaylı araştırma sonuçlarına dayanır.

Yurt dışına ihracat yapmak isteyenler için ilk hedefi online pazar araştırması olmalıdır.  Pazar araştırması yapmayan bir firma zaten olamaz. Online pazar araştırması bu konuda çok önemlidir. Bunun sebebi rakiplerinizin tamamının dijital dünyada var olmasındandır. Rakipleriniz dijital dünyada varlığını sürdürürken sizin rakip firma olarak yer almamanız ve onları analiz etmemeniz müşterinin gözünde kötü bir imaj yaratır. Bu yüzden mutlaka internette ilk önce online pazar araştırması yapmanız gerekir. Hem online yapılan pazar araştırmaları çok fazla maliyet gerektirmez ve külfetli değildir.

Pazar araştırmasını ilk aşamada 5 ülke olarak belirlediğimizi varsayalım. Bu 5 ülke için gerçek verilere ihtiyacımız olacak sayılar ve bilgiler üzerinden değerlendirme yapacağız.

İşte potansiyel ülkemizi belirlemede incelenmesi gereken konular:

 • Büyüme be yoğunlukları göz önüne bulundurularak ülkelerin toplam nüfusu incelenmelidir.
 • Hedef alınacak yaş grubunun ürünümüz için yeterli olup olmadığına bakmalıyız.
 • Nüfusun ne kadarı kentte ne kadarı kırsal ve banliyö olarak yaşıyor.
 • Ürünü etkileyecek hava ve iklim şekli var mı?
 • İhracat yapılacak hedef ülke mesafesi
 • Ulaşım ve haberleşme kalitesi ve düzeyleri
 • Devlet özel sektör firmalarına ne kadar destekliyor? Ne derecede karışmakta
 • Ürününüzle ilgili sektörde ne kadar rakibiniz var?
 • Ürün için ne kadar talep var?
 • Hedef pazarda ürünle ilgili ne kadar ihracat ve ithalat yapılıyor.

Gibi pazarın demografik ve fiziksel durumu incelenmelidir.  Bahsettiğimiz analiz soruları haricinde ürününüze göre araştırmanız gereken durumlar olabilir. Bunlar sadece bir kısmıdır. Bununla birlikte potansiyel satış hacmi ve rekabet oranını görmek için bazı yapılan analizler vardır. Ülkemizi belirledik belirlediğimiz ülkede pazar araştırması yapmak için “anahtar kelimeler” aracılığıyla bir çok bilgiye sahip olabiliriz.

Anahtar kelimeler ile öğrenebileceğimiz bir çok araştırma vardır. Bunlar;

 1. Rakiplerinizin kimler olduğu
 2. Rakiplerinizin nasıl performans gösterdiği
 3. Potansiyel müşterilerin kim olduğu
 4. Hangi ürün gruplarına daha eğilimli olduğu

Genel olarak bu maddelerden ibarettir. Pazar araştırmasında yapmamız gereken analizlere bu sorulardan yola çıkarak yapmamız gerekir.

Rakip Analizi

Rakip analizi online olarak bir çok şekilde yapılabilir. Tabi başta söylediğimiz gibi anahtar kelimeler bizim bu rehberimizde sıklıkla duyacağınız araştırma yaparken de anahtar kelimeler üzerinden yapacağınız bir kavram olarak göreceksiniz.

Rakip analizi için ürününüze ait anahtar kelimeden yola çıkın. Rakiplerinize bu şekilde ulaşacaksınız. Google aramalarında ve sosyal medya mecrasında bir web sitesini veya sosyal hesap oluşturmadan önce rakiplerinizi hedef anahtar kelimede araştırarak kimler olduğunu öğrenin daha sonra onlara göre harekete geçmelisiniz.

Anahtar kelime analizi Google aracı olan Google Adwords yardımı ile yapılabilir.

Rakiplerin Performansı

Rakipleriniz muhtemelen Google arama sayfası üzerinde ilk sayfada çıkan firmalardır. Rakip firmaları belirlediğimize göre rakip firmaların web siteleri, sosyal medya hesapları, ürün fiyatları, kimlerle çalıştıkları gibi bir çok bilgiye internet üzerinden ulaşabiliriz. Ayrıca hashtag ve sosyal medya platformlarında anahtar kelime araştırması yaparak rakip firmanın performansını görebilirsiniz.

Potansiyel Müşteriler Kim?

Araştırmada diğer bir husus hedef kitlenizin dilidir. İhracat yapmak istediğiniz hedef ülkemizi belirledikten sonraki aşamada dili çok önemlidir. Çünkü insanların karşısına bu dilde çıkmanız gerecektir. Potansiyel müşterinizi bulurken hedef dil kısmında içerik üreterek tanıtım yapmanız veya onların dilini anlamanız pazar araştırmasına büyük ölçüde yardımcı olur. Onların kültürünü ve dilini öğrenerek iletişim nasıl kurabileceğinizi öğrenebilir hatta belirlediğiniz kitledeki müşterilerin ne istediğini kolayca öğrenirsiniz.

Hangi Ürün Grubu Hedef Pazarıma Uygun

Online pazar araştırması ile Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl yapılır? çok kolay bir şekilde sizi alıcıyla buluşturacak alıcıyı satıcıyı buluşturan platformlar yer alıyor. Bu platformları incelemek ürün grubunuzdan almak isteyen bir çok satıcıya ulaşmak bu şekilde oldukça kolaylaşacaktır. Amazon.com Alibaba.com gibi Dünya’nın bir çok ülkesinde platformlar var. Her demografiğe uygun alıcı bulabileceğiniz bu platformlar aylık inanılmaz derecede trafik hacmine sahip web sitelerdir. Bu şekilde satışlardaki pastadan pay almak oldukça kolay olacaktır.

Yurt dışı pazar araştırması potansiyel müşterinize ulaşmak için ürününüzü satın alacak müşterinin tercihi, alışkanlığı ve yaklaşımlarını vb. takip edilmesi gereken analizleri kapsıyor. Bu analizler sayesinde satış yapılacak pazarlar hakkında veriler toplanabilirse potansiyel müşteriye ulaşmak kolay olur. Pazar araştırmasındaki temel amaç ise ürünün piyasadaki ömrü ve karlılığını belirlemektir. Bu araştırma kolay gibi görünse bile aslında yanlış bir pazar araştırmasının firmanız için yanlış hedefler seçmesine sebep olacaktır. Bu durumda uzun vadede hata yapmış olursunuz.

Yurt dışı pazar araştırması yapılırken devlet desteği alabileceğinizi unutmayın. Bir çok kişi çekimser davranarak belki de hayata geçireceği bir projeyi başlamadan bitirebilir. Eğer karar verdiyseniz hatta pazar araştırması yapılırken ihracat yapacağınız ülkenin devlet desteği olup olmadığı da önemli faktörlerden biridir. Yazımızın devamında bahsettim.

GTİP Kodu İle Yurt Dışı Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

Uluslar arası ticarette tüm mallar için kullanılan sınıflandırma sistemidir. Gümrüklerde 12 haneli kod ile bir eşya grubu için GTİP koduna göre ne olduğu anlaşılır. Bu kodlar ile hedef pazar analizinizi yapabilirsiniz.

GTİP kodu ile yurt dışında bulunan tüm ülkelerin aynı zamanda potansiyel satış hacmi ve rekabet oranı kolaylıkla bulunabilir.

Bu araştırmalar masa başı araştırmaları ve yerinde araştırma olarak 2 şekilde inceleniyor. İlk önce masa başı araştırması yapıldıktan sonra daha sonra yerinde araştırma yapılır.