Marka Tescili

Markanın ürün, servis ve hizmetlerine dair tanıtım, satış ve pazarlama gibi tüm faaliyetlerin sadece marka tarafından yapılmasını sağlayan, hak sahibi olmayan üçüncü taraflar tarafından kullanımını yasaklayarak markayı koruma altına bir sistemdir.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescili hakkında bilinmesi ve yapılması gereken birçok işlem bulunmaktadır. Bu yüzden yetkili firmalar tarafından hizmet almak oldukça önemlidir. Bu sayede paranızı ve vaktinizi boşa harcamamış olursunuz. Gerekli marka ismi ve sınıflarıyla marka araştırması yapılır, daha sonra 2 ay kadar ilanda kalmaktadır. Bu süre boyunca herhangi bir itiraz olmaması durumunda işlemler devam edilir ve bütün sürecin tamamlanarak markanın tescil edilmesi yaklaşık 5-6 ay sürmektedir.

Marka ve Logo Tescili Nasıl Yapılır?

Logo tescili de marka tescili ile aynı süreçlerden geçmektedir. Yapılması gereken ekstra bir başvuru bulunmamaktadır. Sadece marka tescil başvurusu sırasında logonun da belirtilmesi gerekmektedir.

Marka Tescili Nasıl Devredilir Mi?

Marka tescil edildikten sonra bir statü sahibi olur ve 10 yıl boyunca koruma altına alınmaktadır. Bir statü kazanması nedeniyle de hukuki olarak alınıp, satılabilir veya devredilebilir. Marka tescili sayfamız üzerinden devir hizmetine başvurarak markanızı başka bir kişi veya şirkete devredebilirsiniz.

Patent Tescili

Buluş ve patent tescil konusunu oluşturan buluş sahibinin, oluşturmuş olduğu icadının yasalar çerçevesinde belirtilen süreler içinde, üretme, kullanma, satma ve hakkına ve buluş kavramlarının tamamına “Patent” Patent Tescili ise buluşun belgelendirilmesini sağlayan, ve buluş sahibinin haklarını koruyan sisteme denir.

Patent müracaatı yapılmadan önce patent tescil, patent verilebilirlik şartları bakımından araştırılmalı ve. Konusunda uzman www.patenttescil.com.tr patent vekilleri aracılığı ile başvurulması gerekmektedir.

Ülkemizde patent tescil başvuruları yeni adıyla Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde kurum bünyesinde bulunan patent uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Patent Tescili Faydaları

Patent belgesi başvuruda bulunan, buluş sahiplerini ekonomik olarak güçlendirmek ve buluşlarının izinsiz kullanımını engellemek, lisans vermek, ticari olarak kullanılması durumunda yapılan patent üzerinden teşvik alma vergi muafiyeti, Patent Tescil belgesi üzerinden uygun kredi almak gibi bir çok fayda sağlamaktadır.