Mikro ihracat, birçok sektörde yoğun olarak kullanılan bir ihracat yöntemi. Ağır olmayan ve mal değeri yüksek olmayan ürünler için gümrükçü, nakliyeci ve sigortacı ile organizasyon yapmaya gerek kalmadan ihracat yapabiliyorsunuz. Neredeyse kargoya verir gibi ürünü teslim ediyorsunuz ve bu şekilde ihraç ediliyor.

Alışılmış ihracattan biraz farklı.

Mikro ihracat, brüt ağırlığı 150 kg ve 7.500 EUR tutarına kadar olan ürünler için ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) ile yurt dışına mal satışına verilen isim. Ekspres taşıyıcı olarak nitelenen firmalar sayesinde mikro ihracat yapmak mümkün. Ekspres taşıyıcı ile DHL, TNT ve UPS gibi firmalar kastediliyor.

Mikro ihracatta düzenlenen bir gümrük beyannamesi yok. Zira mikro ihracatta gümrük müşaviri yok. Onun yerine ekspres taşıyıcılar tarafından düzenlenen ETGB var. Bu belgeyi, gümrük müşavirlerinin düzenleme yetkisi yok.

Bu belge, basılı bir belge de değil. Adı üzerinde elektronik ortamda düzenlenen bir belge.

Nasıl Mikro İhracat Yapılır?

Mikro ihracat yapabilmek için taşıyıcı firmalara temsil yetkisi, iş emri, Türkçe faturanın aslı ve yurtdışına hazırlanan ticari fatura ibraz edilmeli. Ürünler de hazırlanarak taşıyıcıya teslim ediliyor. Diğer tüm işlemleri taşıyıcı firma hallediyor. Ülke bazında ATR gibi bir belge gerekli ise o belgeyi de taşıyıcı firmalar hazırlıyorlar.

ETGB ile KDV iadesi

Bazı firmalar mikro ihracat yapmaları durumunda gümrük çıkış beyannamesi olmadığı için KDV iadesi alamayacaklarından endişe ediyorlar. İhracat yaptığınız sürece KDV iadesi alma imkanınız var. Mikro da yapsanız KDV iadesi almak için ETGB ve fatura ile birlikte Maliye’ye başvuruyorsunuz. Diğer işlemler aynı şekilde ilerliyor. Bu konuda mali müşaviriniz de size detaylı bilgi verecektir. Üzerine basarak söylemek istediğim husus, mikro ihracat yaptıktan sonra da KDV iadesi almanız mümkün.

Mikro İhracat – Kimler Kullanabilir?

Bu ihracat şekli özellikle yükte ve pahada hafif ürün üreten sektörler için oldukça mantıklı. Denizli’de küçük ölçekteki birçok tekstil firması ihracatlarını bu şekilde gerçekleştiriyor. Birkaç koli havlu, peştamal, Buldan bezi ihraç eden firmalar bu sayede karışık geldiğini söyledikleri işlemlerden kaçınabiliyorlar. Tekstil aksesuarları, yedek parça sektörleri de bu kolay sistemden yararlanabilirler.

Bunlara ilave olarak e-ihracat yapan firmalar da kurye şirketler ile gönderim konusunda bir anlaşma yaparak tüm dünyaya ürünlerini satma imkanına kavuşabilirler.

Sektörünüze göre bu şekilde ihracatı da düşünmenizi öneririm. Tabi ki burada aldığınız siparişlerin miktarı da önemli. Her bir sipariş 150 kg ve 7.500 EUR altında olmalı. Ağırlık veya sipariş tutarı bu değerleri aşıyor ise alışıldık şekilde gümrük beyannamesi açılarak ihracat sürecinin gerçekleştirilmesi gerekiyor.